Uvažujete o zahradním altánu? Pak se nechte inspirovat některými stavbami našich předků.

Velikost tak akorát – jak velký zahradní altán pořídit na zahradu? Inspirujte se u některých staveb, které naleznete například v zámeckých zahradách. Pokud se domníváte, že je pro vás a vaše ratolesti příliš malý rozměr půdorysu 4 x 4 metry, pak si uvědomte, že jde o zbytečně velký nevyužitelný prostor. Bohatě vystačíte s dřevěným altánem 3 x 3 m, což je půdorys poměrně častý a obvyklý u historických památkových objektů. Takový altán naleznete například v zámecké zahradě v Českém Krumlově.

altán u moře

Altán není fotbalové hřiště – altánky na zahradách by měly sloužit spíše k odpočinku a k činnostem veskrze poklidným, jako je například hraní karetních a deskových her, skládání puzzle, malování obrazů, skládání veršů, práci na notebooku atp. Altány jsou také ideálním prostředím pro posezení se svačinou anebo s kávou či čajem.

zahradní altán

Pozorování přírody – jedním z podstatných důvodů, proč si šlechta nechala stavět altánky, bylo rozjímání nad okolní přírodou a pozorování jejích přirozených cyklů. Můžete tu posedávat v průběhu celého roku a postupně zaznamenávat proměny okolní krajiny. A kdo je výtvarně nadaný, může přírodní krásy vtisknout na papírovou čtvrtku nebo plátno. Altán je pro malíře ideálním útočištěm, protože jej nic neruší a dobře tu proudí energie z okolního prostoru.

Atypický tvar – altánky nemusí být pouze čtvercového či obdélníkového průřezu, velmi vhodné jsou šestiúhelníky, kde se tolik neblokuje energie v rozích, jak je tomu zejména u pravého či ostrého úhlu. Záhy zjistíte, že oblé tvary a tupé úhly mezi jednotlivými stěnami vám nabídnou větší příval energie, a budete pak altánky vyhledávat častěji. Naši předkové měli mnohdy lepší intuici a všimnete si toho u některých staveb, jako jsou kaple, kostely, kašny, nádvoří a právě mnohé zámecké altány.