Většina obyvatel České republiky žije v prostorách, které odpovídají velikosti dvou nebo třípokojového bytu o plošné výměře cca 50 – 60 čtverečních metrů, anebo v bytech dokonce menších. I přes poměrně malý životní prostor si tu navíc mohou komplikovat situaci, například nevhodným rozmístěním nábytku.

Nevytvářejte z obytného prostoru skladiště

vestavěná skříň

Někteří z vás pamatují osmdesátá léta sice jako pohodové období, kdy lidé neměli existenční starosti, nespláceli hypotéky v takovém rozsahu, jako dnes, ale měli bychom uvést na pravou míru, že se potýkali s jinými obtížemi. Například si zcela vědomě vytvářeli z obývacího pokoje sklad. Tehdy bývalo zvykem mít v obývacím pokoji proti sobě sedací soupravu s konferenčním stolkem a na druhé straně stěny nábytek od země až ke stropu. Říkalo se tomu obytná stěna, ale ve skutečnosti šlo spíše o ukrajování životního prostoru v již tak malých bytech, zejména na sídlišti.

šaty ve skříni

Dnes se od tohoto trendu naštěstí upustilo, ale stále jsou mezi námi tací, co si nechají vztyčit skříně na míru do svých ložnic. Ložnice se pak stává obdobou „socialistického obýváku“. Máte tu sice vše pěkně po ruce, ale cítíte se tu stísněně. Skříň vám sebere část světla a volného místa, a tak možná právě vy se jednoho dne probudíte a uvědomíte si, že vlastně spíte mezi haldou oblečení, bot, sportovních a hygienických potřeb, úklidových prostředků nebo dokonce krmiva pro domácí mazlíčky.

Což to takhle změnit a skříň nechat postavit v předsíni, pod schody, v hale nebo v chodbě? Za prvé se tím mohou uzavřít různé špatně využitelné výklenky, a za druhé získá prostor jednotný ráz. Sice tam také přijdete o část místa v prostoru, ale jelikož jde pouze o prostory pro dočasný pohyb, nijak vás to nebude trápit. Získáte tím mnoho místa tam, kde trávíte v bytě většinu času při posezení nebo při spánku či relaxaci na lůžku a bude tam také lépe proudit energie.