Když se někdo rozhodne že chce stavět dům, většinou musí zvážit spoustu věcí. Jako první je potřeba zvážit, jak jsou na tom vaše finance. Finanční stránka věci je nejdůležitější, protože v případě že nemáte několik milionů v hotovosti, musíte si nejspíš vzat hypoteční úvěr. Všechno zdražilo a hypotéky na tom nejsou jinak. Mnoho lidí se v posledních dvou letech přesvědčilo bohužel na vlastní kůži, že zvyšování cen zvýší velmi rychle i úrokovou sazbu u hypotéky. Kdo měl vysokou hypotéku v poměru ke svým příjmům, snadno se mohl dostat do platební neschopnosti a dům tak rychle přišel. Jestli jste si jistí že máte dostatek financí na splátky a nějakou tu rezervu včetně dobrého pojištění, hypotéce nejspíš nic nestojí v cestě.

nový dům

Druhou věcí, kterou je potřeba si pečlivě zodpovědět, je zda si dokážete alespoň nějaké práce udělat sami a nebo budete muset celou stavbu svěřit do rukou firmy, která staví rodinné domy na klíč. Právě stavba na klíč je z hlediska výstavby nejsnazší. Musíte si ale vybrat spolehlivou firmu, která vám dům opravdu dodá. Proto se vždy zajímejte o spokojenost klientů s danou firmou. Jak je na tom svépomoc a stavba na klíč?

Svépomoc
– Ušetříte spoustu peněz za práci
– Riskujete že se vám něco nepovede, pokud nemáte zkušenosti
– Stavba půjde pomalu, pokud nemáte partu kamarádů nebo velkou rodinu

dům novostavba

Stavba na klíč
– Vyberete si projekt a čekáte
– Dům bude připravený k nastěhování do pár měsíců
– Stavba zahrnuje kompletní dům včetně pasivních technologií

Současné domy musí podle stavebního zákona mít i tepelné čerpadlo, a většina z nich má i solární panely. Díky tomu se výrazně sníží náklady na provoz a tak budete mít náklady zase o něco nižší. Stavení firmy nabízí svoje vlastní projekty, ze kterých si klienti vybírají. Většinou vítězí přízemní bungalovy, pokud mají klienti dostatečně velký pozemek.