Jakmile se přiblíží polovina září a venku se začne výrazně zkracovat den, přihlásí se první ranní mlhy a tu a tam se objeví inverzní oblačnost, je vám jasné, že léto je definitivně pryč, nastupuje nadvláda podzimu a čekají nás dlouhé měsíce, než se zas budeme moci venku ohřát. Také nemáte rádi dlouhé kalhoty, teplé ponožky a vlněné svetry či zimní bundy a nejraději se oblékáte do tříčtvrtečních sportovních tepláků, trička s krátkým rukávem, a pokud možno naboso vyrážíte ven v sandálech nebo v teniskách?

Plitvická jezera v Chorvatsku

Člověku je totiž přirozené oblékat se jen velmi lehce, dopřát si bosonohou chůzi v přírodě, usedat na teplý zemský povrch, mít nad sebou Slunce a nadechovat do plic čerstvý teplý vzduch. Zima je vždy naopak obdobím plným depresí a smutku, což nám evokuje i šedá zatažená obloha, minimum slunečního svitu, krátké dny a dlouhé noci a také nízká venkovní teplota.

moře v Chorvatsku

Dlouhá a studená zima je také důvodem, proč se mnozí z nás rozhodují, zda se raději nepřemístit na trvalo tam, kam odlétají právě v září tažní ptáci – do teplých krajin. Kupříkladu takové jiřičky – přilétají k nám v květnu a tráví u nás jen necelých pět měsíců, po zbytek roku jsou tam, kde jsou pro ně lepší životní podmínky. Jiřičky nesnesou příliš velký chlad, a teprve ne mráz.

Máte-li zájem a možnost koupit apartmán v Chorvatsku, vezměte si z jiřiček příklad. Pravda, nemusíte se vznést ze země a do Chorvatska odletět, stačí sbalit kufry, usednout do auta a dát „sbohem“ České republice. A že vás v tamní subtropické oblasti nečekají takové zimy, si můžete být jistí, a jisté je i to, že tu máte k dispozici Jaderské moře v celé své kráse, chorvatské vnitrozemí s Plitvickými jezery a také tamní velmi zdravou středomořskou kuchyni. Do České republiky se pak můžete tu a tam zajet podívat například v létě na krátkou dovolenou, ale v zimě jistě nebudete mít důvod se sem vracet.